To, co najlepsze z eMOCja

Powięź – niedoceniane rusztowanie ciała

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Jeśli nie do końca wiadomo, co boli, to warto zacząć od przyjrzeniu się powięzi, bo z nią mamy problem zawsze

 Czym jest powięź?

To słowo nareszcie pojawiło się w szerszej świadomości społecznej. Powięź jest tkanką łączną, która oplata całe nasze ciało, to do niej przyczepiony jest każdy mięsień. To w niej gromadzą się wszystkie napięcia powodujące bóle i będące przyczyną ograniczenia zakresu ruchomości ciała. Praca nad rozluźnianiem powięzi i przywracaniem jej sprężystości daje niezwykle skuteczne rezultaty i często natychmiastową pomoc w pozbyciu się bólu, czy poprawieniu zakresu ruchomości.

Dlaczego powięź jest tak ważna dla organizmu?

Układ mięśniowy jest utrzymywany razem i sprawnie funkcjonuje dzięki bardzo ważnej, ale też często pomijanej tkance: powięzi. Ta tkanka łączna otacza szczelnie nie tylko każdy mięsień, ale również kości, nerwy i organy wewnętrzne tworząc trójwymiarowe „rusztowanie” zapewniające podtrzymanie całemu naszemu ciału. Powięzie mają kluczowe i podstawowe znacznie dla poruszania się, dla postury i dla percepcji bólu.

Stres, kontuzje,wszelkie stany zapalne, czy operacje mogą spowodować bliznowacenie i twardnienie powięzi. Twarda powięź daje nieprzyjemne uczucie sztywności, ograniczenia ruchomości i gibkości ciała, które wiąże się z odczuwaniem dyskomfortu a nawet bólu (dochodzącym do dużego na skali odczuwalności).

Dlaczego tak się dzieje?

Powięź i jej właściwe „nawilżenie” można porównać do gąbki. Kiedy powięź jest dobrze nawodniona staje się sprężysta i elastyczna. Jednak kiedy „wysycha” (na skutek wymienionych powyżej przyczyn: stres, kontuzje, stany zapalne, ect) staje się krucha, napięta i podatna na uszkodzenia. Taki stan ograniczać jej ruchomość wokół mięśnia, co może stać się przyczyną bólu. Ciało staje się sztywne, a my odczuwamy to jako ograniczenie możliwości ruchu.

Powięź jest tkanką plastyczną, dlatego szybko dostosowuje się do naszej postawy, często utrwalając niepoprawny wzorzec (a tym samym usztywniając ciało w tym niewłaściwym ustawieniu). Jednak ta sama plastyczność zapewnia jej również możliwość regeneracji czy autoregeneracji. Poprzez prawidłowe i systematyczne rozluźnianie powięzi można zapobiec bólom mięśniowym, usprawnić rekonwalescencję mięśni oraz zwiększyć możliwości fizyczne i ciała i jego gibkość.

Jak tego dokonać?

Najlepszym rozwiązaniem jest masaż wykonywany przez specjalistę, a jeśli nie ma takiej możliwości, to doskonale sprawdzi się automasaż. Podczas obu tych zabiegów następuje nawilżenie powięź i jej stymulacja, co sprzyja poprawieniu się i zwiększeniu zakresu ruchu, a także zmniejszeniu i ograniczeniu bóli mięśniowych. Każde z tych działań przyspiesza rekonwalescencję mięśnia oraz zwiększa mobilność fizyczną oraz gibkość - zarówno masaż i automasaż polepsza wydajność całego ciała.

Podkreślając znaczenie automasażu dla sprawnego funkcjonowania powięzi warto wspomnieć o tzw. autorozluźnianiu powięziowym, czyli SMR (self myofascial release). To efektywna technika pozwalająca na doprowadzenie do rozluźniania napięcia i zrostów w mięśniach, a także w otaczających je podwięziach.

W jaki sposób przeprowadzić SMR, aby móc poczuć efekty?

Self Myofascial Release (SMR) jest techniką masażu powięziowego, który wykonuje się samodzielnie przy użyciu rolek mechanicznych lub piankowych. Dobierając odpowiedni (auto)masaż powięziowy można dotrzeć do praktycznie większości naszych mięśni, rozluźniając je i zapewniając lepszą cyrkulację krwi. Rolki wykorzystywane do automasażu mają różną gęstość, twardość, dzięki temu możemy dobrać nacisk idealnie do swojego napięcia mięśniowego i swoich potrzeb. Poprzez automasaż odpowiednio dobraną rolką następuje nawilżenie powięzi, jej stymulacja, co przy regularnym zastosowaniu znacząco poprawia gibkość ciała i zwiększenie zakresu jego ruchu.

Okazuje się, że przyrządy do automasażu, w tym rolletic, z którego regularnie korzystam, są świetnymi przyrządami stworzonymi do przeciwdziałania nieprawidłowościom w funkcjonowaniu powięzi. Gwarantują intensywny masaż mięśni i powięzi, a korzystając z rollerów można samemu zdecydować, która część ciała potrzebuje najwięcej uwagi.

O działaniu urządzeń rolletic piszę więcej TUTAJ – polecam czytanie i korzystanie :-)

Więcej na ten temat powięzi można przeczytać TUTAJ i TUTAJ