Filmowy relaks

August Rush (2007) - chłopiec, który słyszy świat

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

August Rush Cudowne dziecko (2007) - Kiedy księżyc w pełni każe ci iść, lepiej go posłuchać

Miałam ostatnio nieco czasu i pośwęciłam go na obejrzenie filmu August Rush (polski tytuł - Cudowne dziecko (2007)) (Kiedy księżyc w pełni każe ci iść, lepiej go posłuchać - to jedno z powtarzających się zdań w filmie, które ma wiele znaczeń ;-) )

Film ten "obijał mi się o oczy" kilka razy, ale jakoś nie mogłam się zebrać, aby go zobaczyć. Zawsze coś przeszkadzało.

I najwyraźniej Księżyc będący w nowiu, z ciemności swej do mnie zawołał, że film obejrzeć czas, a jak Księżyc woła z nowiu, to też nie należy go lekceważyć, zwłaszcza, gdy samemu się w tej ciemności tkwi...

Kiedy tylko film rozpoczął się, wiedziałam, że jest to film, który spodobałby się również tym z Was, którzy postrzegają świat wielozmysłowo ;-)

Fabuła sama w sobie jest w samym zamyśle nieco ckliwa (chłopiec mieszkający w sierocińcu marzy o odnalezieniu rodziców, którzy - jak wierzy- żyją), ale opowiedziana MAGICZNIE. Chłopiec bowiem SŁYSZY świat*, a muzyką jest dla niego dosłownie wszystko!

Wspominałam już film Ink (2009), gdzie niewidomy Tripiciel szukał rytmu we wszystkim i dzięki temu poruszał się bez (większych) problemów? Tutaj twórcy pokazali to wspaniale! Można usłyszeć obrazy, dźwięki, składające się na siebie, zależące od siebie i tworzący rytm i muzykę - obserwować jak tworzy się świat chłopca i jak on ten świat słyszy (widzi).

August Rush (Cudowne dziecko) to film, którego narratorem jest muzyka, a muzyka zachwyca tu w każdym momencie.

Podsumowaniem filmu jest kończąca film Rapsodia Augusta, którą stworzył tytułowy bohater, a która wspaniale pokazuje jak wszystkie dźwięki, które spotkał i które wyśnił (przyszły do niego w snach jako egzemplifikacja rodziców), tworzyły w jego głowie muzykę - jak sam mówi: "świat dźwiękami do mnie mówi, a kiedy zapisuje dźwięki, to jakbym odpowiadał". I ta rapsodia to jego odpowiedź dla świata, aby go usłyszał i spełnił marzenie odzyskania rodziny.

W jednej z pierwszych scen, w której dwa odrębne utwory muzyczne (z równych epok), grane przez dwoje muzyków, przeplatają się tworząc świetną jedność - wysmakowaną ucztę dla uszu. Oczywiście na poziomie symbolicznym już wiadomo, że On i Ona są sobie przeznaczeni, choć się nie znają. Ale to kwestia czasu, kiedy się poznają.

I nie ma znaczenia, że spędzą z sobą tylko jeden wieczór i noc przy pełni Księżyca, bo są swoimi pokrewnymi duszami, bo wiedzą, że są dla siebie stworzeni i spotkają się....bo mają czas...

.... i na "dowód" tego dopiero po 11 latach (!!) Księżyc umożliwił im powtórne spotkanie I znowu słyszeli muzykę wypełniającą ich dusze, dźwięki dopełniające ich i nadające sens ich światu. Muzyka prowadziła ich do siebie.

Bardzo podobała mi się scena z gitarami, która na soundtracku filmu jest rozbudowana, ale aby zrozumieć jej sens trzeba obejrzeć choć ten fragment filmu. Chyba mam słabość do gitar :-)

I na koniec pozostaje mi jedynie zgodzić się z opisem dystrybutora filmu, że choć Obrazowi można zarzucić ckliwość i przewidywalność, to w tym konkretnym przypadku nie o oryginalność tu chodzi, ale o muzykę. A jest ona wspaniała. Mark Mancina i Jonathan Rhys Meyers (który nie tylko śpiewa pojawiające się w filmie piosenki, ale brał też udział w ich komponowaniu) stworzyli wspólnie ścieżkę dźwiękową, która czyni "Cudowne dziecko" filmem magicznym. Należy go uważnie nie tyle obejrzeć (choć stojące na wysokim poziomie aktorstwo i oglądanie czyni zajęciem przyjemnym), co przede wszystkim wysłuchać.

"The music is all around us. All you have to do is listen." - mówi Evan Taylor alias August Rush, zachęcając do otwarcia się na wszechobecne dźwięki i nawet jeżeli jego historia wyda się wam nieprawdopodobna, jest to rada naprawdę warta rozważenia.

* zdolność ta określana jest mianem synestezji polegającej na równoczesnym postrzeganiu, poznaniu poprzez zmysły - doświadczenia jednego zmysłu wywołują reakcje typowe dla innych zmysłów. Najczęściej spotykane jest „barwne słyszenie”, zwane chromestezją, które polega na tym, że dźwięki lub współbrzmienia wywołują wrażenia barwne bądź barwy – dźwięki. Wątki dotyczące synestezji i inne ciekawe elementy związane z wiedzą o umyśle pojawiają się w artykule „Wykorzystanie wiedzy o umyśle dla funkcjonowania osób z zaburzeniami/niepełnosprawnością zmysłu wzroku

August Rush – trailer

Something Inside - Jonathan Rhys Meyers

August Rush - Louis & Evan Playing Together (Dueling Guitars)

This Time - Jonathan Rhys Meyers

August Rush – Rapsodia