INK - małe i większe podróże

Kaszuby – tradycja smaków zanurzona w zachwycającej przyrodzie

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Kaszuby są niezwykłym obszarem zróżnicowanym pod każdym względem – kulinarnym, ukształtowania terenu, przyrody, form wypoczynku, spędzania czasu

Poznawać piękno Kaszub można na wiele sposobów. Na końskim grzbiecie, pieszo, rowerem, kajakiem*, Szybką Koleją Miejską (tzw. SKM-ka), jachtem czy samochodem. Tras turystycznych jest wiele, są dobrze oznaczone, a infrastruktura z nimi związana nieustannie się rozwija i modernizuje. W centrach informacji turystycznej można otrzymać darmowe mapki z propozycjami tras (część z nich jest również do pobrania w wersji elektronicznej).

Rzeka Radunia płynąca przez Kaszuby, rozlewająca się co jakich czas w kolejnych jeziorach jest niezwykle ciekawą rzeką. W okolicy Ostrzyc rozpoczyna swój bieg i tutaj jest spokojną rzeką, niemal leniwie płynącą przez urzekające wsie, pola, łąki i zagajniki. Jest to idealne miejsce dla osób, które obawiają się rwących rzek. Radunia jest również rzeką dla tych, którzy lubią adrenalinę – potrafi być gwałtowna, a przełom Raduni ma charakter górski i przepłynięcie go zaliczane jest do Górskiej Odznaki Turystycznej.

Atrakcji turystycznych nie zabraknie tu dla nikogo – rzeki, jeziora, lasy i urokliwe miasteczka spełnią oczekiwania każdego.

Oczywiście warto odwiedzić Szymbark i „odstać swoje” w kolejce (czasami długo), aby wejść do Domu do Góry Nogami (który robi niesamowite wrażenie na błędniku) i zjeść gorące ruchanki :-)

W Kartuzach zwiedzić piękną Kolegiatę Kartuską z dachem w kształcie trumny, przyjrzeć się zdobiącym ścianę prezbiterium skórzanym kurdybanom (trofeum Jana III Sobieskiego spod Wiednia), wsłuchać się w tykanie anielskiego zegara (w ciszy świątyni dźwięk ten robi niesamowite wrażenie) oraz zebrać się na odwagę i stanąć pod wahadłem w kształcie Anioła Śmierci z kosą. Jeśli wahadło szczęśliwie nie zatrzyma się nad głową**, to można ciesząc się z życia udać się na spacer Aleją Filozofów przez Gaj Świętopełka ku Wyspie Łabędziej wokół jeziorka Klasztornego. Tereny zielone i budynki wokół Kolegiaty są odrestaurowane, zadbane i tworzą przyjemną przestrzeń do spędzenia czasu, którą umili kawa*** wypita w Kawiarni pod Refektarzem. W Muzeum Kaszubskim warto poznać historię Kaszub i wysłuchać alfabetu śpiewanego przez przewodniczkę w tradycyjnej koszuli z pięknym kaszubskim wzorem.

W Kościerzynie na urokliwym Rynku przysiąść przy fontannie podziwiając niezwykłą figurę Remusa, bohatera kaszubskiej epopei autorstwa A.Majkowskiego, zjeść przepyszną drożdżówkę z piekarni Jarzębińskich i dać się porwać regionalnym smakom w Starym Browarze – świeżym rybom („złowiona z rana rychło podana”), zupom (Rychtych Trojak, piwnej, dziadówce, burakowej z kwaśną śmietaną), prażonkom, wekowi w galarecie.... no i bardzo dobremu piwu w kilku smakach ważonemu na miejscu.

Kaszuby ujmują pielęgnowaniem tradycji (np. rybaczenia), której elementami przesycone jest każde miejsce (wzory kaszubskie wkomponowane są wiele przestrzeni), kultywowaniem zwyczajów, dumą z poczucia więzi z miejscem zamieszkania i osobami „będącymi stąd” i dbałością o używanie języka kaszubskiego, aby był wciąż obecny i żywy (nazwy, tablice, opisy w języku kaszubskim).

 

* informacje o spływach: kajaczkowo.pl, kaszubskiekajaki.pl, kajakiradunia.pl

**legenda głosi, że nad kim wahadło się zatrzyma, ten niedługo umrze

*** tradycyjna kawa z Kaszub to brejka, o której również TUTAJ

 

(zdjęcia: cafeMOC&ja)