Zachwyt drobiazgami

Zachwyty z wysokości Biskupiej Górki

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Alternatywny spacer po Biskupiej Górce organizowany przez IKM z lokalnymi przewodnikami był niezwykle interesujący.

Wrażenia z wycieczki opisałam TUTAJ, a teraz zapraszam do obejrzenia kilku zdjęć z wyprawy z cyklu City Challenge :-)

    
Figura Neptuna – to największy Neptun w Gdańsku, zwrócony w stronę morza. Figura zdobi "schronisko młodzieżowe" - wtedy największe na świecie, oczywiście była to tylko nazwa, bo schronisko to było w rzeczywistości koszarami dla Hitler-Jugend, ale w dokumentach widniało jako schronisko młodzieżowe. Był tu Hitler na urodzinach komendanta (co znacznie wpłynęło na tempo budowy). Führer był pod wrażeniem, bo schronisko, było imponujących rozmiarów, wzorowane na twierdzy Malbork. Wewnątrz było (i jest nadal) wiele alegorycznych odniesień do zwycięstw Niemiec. Również wieża (25 metrowa) była znacząca i ważna (została odbudowana niedawno). Kiedyś miała złote cyfry, a o godzinie 12.00 rozbrzmiewały z niej kuranty na karylionach, które wygrywały szanty.

      

Wszystko to miało nawiązywać i uświetniać pamięć o historycznej bitwie statków: niemieckiego i angielskiego (Niemcy wtedy wygrali i ten zegar miał być wróżbą na rozpoczynającą się wtedy II wojnę - Niemcy pokonają Anglię po raz kolejny. Hitlerowi ten plan bardzo przypadł do gustu. Tym bardziej był zadowolony z pobytu w schronisku młodzieżowym).

Balkon wiszący tyle metrów nad chodnikiem pokazuje jak wysoka była kiedyś woda w kanale Raduni. Okolice Biskupiej Górki, Zieleniaka i Oruni były niemal jak Wenecja - z domu wychodziło się na prywatny pomost i hop! do łódki, aby popłynąć na zakupy, do centrum miasta, czy do pracy.

   

PS  - z radością informuję, że seria CityChallenge została nagrodzona w konkursie IKM - http://ikm.gda.pl/2018/09/18/wyniki-akcji-moje-miejsca-w-miescie/ :-)

(zdjecia: cafeMOC&ja)